Nie jesteśmy ani lewo, ani prawo półkulowi

DOWIESZ SIĘ: skąd wziął się mit o właściwościach lewej i prawej półkuli naszego mózgu. Rozwiejesz wątpliwości czy bez talentu plastycznego możesz nauczyć się pięknie rysować, a bez zdolności matematycznych – zostać księgowym.

Cały ten mit ma swoje korzenie w badaniach prowadzonych przez psychobiologa Michaela Gazzaniga, który zajmował się zagadnieniem wpływu przecięcia spoideł mózgu na jego funkcje. Lewa i prawa półkula połączone są spoidłem wielkim (ciałem modzelowatym), które przekazuje między nimi informacje.

Michael Gazzaniga badał pacjentów, którzy np. w celu łagodzenia objawów padaczki przeszli komisurotomię (zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu spoideł mózgowych) lub hemisferektomię (resekcja jednej półkuli mózgu). Naukowiec wykazał, że niektóre procesy w mózgu są niesymetryczne, np. w prawej półkuli odbywa się większość procesów wizualno – przestrzennych, natomiast w lewej przetwarzany jest proces mówienia.

Nie można jednak stwierdzić, że prawa półkula jest bardziej kreatywna. Ani, że rozwijanie jej przez np. rysowanie lewą ręką, spowoduje większą pomysłowość. Naukowcy podważyli mit o przydatności konstrukcji rozbieżnego myślenia w tej dziedzinie i to na bazie aż 72 eksperymentów!

Mózg działa jako zintegrowana całość i nie można mówić o żadnej dominacji.

Jak to się stało, że błędna interpretacja badań tak skutecznie rozprzestrzeniła się i wciąż jest wykorzystywana? Z socjologicznego punktu widzenia, odpowiada za to nasza skłonność do tworzenia uproszczeń, korzystania ze schematów. W tym przypadku do symbolicznego poszukiwania dwóch skrajności jak dzień i noc, męski lub żeński. Mamy zatem archetyp uduchowionego artysty i dociekliwego naukowca. Dzielimy ludzi na humanistów i “ścisłowców” – często tylko dlatego, że w szkole podstawowej bardziej polubili panią od matematyki, a lektura “W pustyni i w puszczy” była zbyt nudna, żeby zapałać miłością do lekcji języka polskiego. Zmiennych wpływających na nasze talenty, upodobania i kierunek rozwoju, jest niezwykle wiele. Z całą pewnością nie jest to jednak przewaga w rozwoju i zarządzaniu całością organizmu przez jedną z półkul naszego mózgu.

Trener, wykładowca psychologii wizerunku i komunikacji. NEUROWIZERUNEK®

NEWSLETTER

Dołącz do grona osób, pragnących świadomie kształtować swój wizerunek. Raz w miesiącu otrzymasz ode mnie list z praktycznymi ciekawostkami, adekwatnymi do czasu i okoliczności.

Dlaczego warto tu być?

Na blogu piszę o tym jak wizerunek - człowieka i marki - wpływa na relacje i sprzedaż. Buduję most między tym co wizualne, a tym, co sobie myśli mózg - często bez naszego świadomego udziału.

Warto tu być, bo oprócz tego, że przestawiam ciekawostki i badania naukowe, wskazuję jak zastosować je w praktyce - w biznesie i życiu prywatnym.

Facebook