DOWIESZ SIĘ: “co mówi o Tobie” torebka, którą nosisz, oraz poznasz kilka praktycznych wskazówek jak dobierać torebki do okoliczności…

Na to jak jesteśmy odbierani składa się wiele zmiennych, również niezwykle indywidualnych, odmiennych dla jednostki. Dlatego ten wpis należy potraktować z dystansem. Oczywistym jest fakt, że na wybór torebki przez kobietę wpływa mnóstwo czynników. Chociażby: status finansowy, przyzwyczajenia, nastrój, role społeczne i związane z nimi obowiązki… Tutaj skupimy się wyłącznie na podświadomym i uśrednionym aspekcie symboliki bo to temu zagadnieniu poświęcona jest strona. Na wstępie proszę więc o wybaczenie opisanych niżej uproszczeń.

Cały tekst napisany został z przymrużeniem oka, mimo to, wszelkie zawarte w nim porady praktyczne są jak najbardziej sensowne i zgodne z wizerunkowym savoir vivre.

WERSJA DO ODSŁUCHANIA:
[wersja audio nieznacznie różni się od tekstu pisanego – jest bogatsza o przykłady]

Kobieta prędzej zgubi płaszcz, niż torebkę. Torebka jest dla nas ogromnie ważna. Kiedy mamy ją przy sobie, czujemy się bezpieczniej, jakbyśmy dzięki niej mogły panować nad sytuacją. Aż trudno uwierzyć, że dawniej były one typowo męskim atrybutem. Szczególnie, że dziś, niemal każdy mężczyzna poproszony przez żonę o podanie jej czegoś z torebki – woli przynieść całą torbę, niż zajrzeć do środka.

Czy mężczyźni boją się kobiecych torebek?

Logika nakazuje uznać, że zwyczajnie szanują naszą prywatność. Jednak analizy psychologów w tym zakresie, wskazują na obawę przed odarciem samca z męskości. Roli supermana, który jest zaradny w każdej sytuacji. Kobieca torba, szczególnie ta duża, w której może znaleźć się absolutnie wszystko – śrubokręt, rajstopy i spinacz – sprawia wrażenie, że płeć piękna nie jest już słaba. Jesteśmy jak MacGyver! Dzierżymy w swoich silnych rękach ekwipunek ratunkowy. Mężczyznom moda w pewnym stopniu odebrała torby, a co za tym idzie, szansę na posiadanie przy sobie różnych rekwizytów. Pozostały im kieszenie – na portfel, klucze i telefon. Zresztą bywa, że panowie proszą małżonki o przechowanie im czegoś w torebce. Tym samym – kobieta jest niezależna, gotowa na wszystko. Nic jej nie zaskoczy. Podczas gdy mężczyzna pozostaje z pustymi rękoma.

Oczywiście niewiele jest tutaj faktów, a w tajemniczych torebkach rzadko kiedy znajduje się scyzoryk. Najczęściej to stare paragony czy krem do rąk. Świata nimi nie zbawimy.

Mała torba – mały kłopot, duża torba – duży kłopot…
waga-torebki2W świecie biznesu duże torebki nie są dobrym rozwiązaniem. Kojarzą się z fatalną organizacją i chaosem. Trudno zyskać zaufanie klienta, kiedy idziemy na spotkanie niemal z walizką. Zresztą podobny efekt przyniesie wielka torba na randce.
Gabaryty oznaczają ilość przedmiotów, które uznałyśmy za niezbędne. Jeśli zabrałaś ze sobą tak wiele, widocznie nie potrafisz przewidzieć wydarzeń w ciągu dnia i czegoś wyeliminować. Dźwigasz więc ze sobą ciężar. Albo jesteś tak zajętą osobą, że brak Ci czasu na ład w torebce. Lepiej nie powierzać komuś takiemu dodatkowych zadań, bo zginie w natłoku obowiązków. Z punktu widzenia klienta – fatalnie. Nie będziesz mogła poświęcić uwagi wspólnym projektom. A podczas randki… Cóż, planujesz od razu przeprowadzkę?

Ponieważ torebka podświadomie wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa i kontroli sytuacji, jest obrazem problemów i sposobu radzenia sobie z nimi.
O największych obciążeniach wynikających z hamujących doświadczeń, świadczą torby na pasku, tak zwane listonoszki. Dają nam one swobodę rąk, dzięki temu mimo wielu trosk, wciąż możemy chwycić czy zrobić więcej. Nie jesteśmy w działaniu stopowane przez problem. Panie noszące torby z lewej strony mają należeć do bardzo emocjonalnych. Bywają zazdrosne, a nawet nieco histeryczne. Torby w prawej ręce dzierżą pragmatyczki. Kluczowe znaczenie mają mieć jednak gabaryty.

Mała torba znaczyć ma konkretnie, że pragniemy mieć nad wszystkim kontrolę. Daje poczucie trzymania spraw w garści, nie obciąża zanadto, a nic nie jest nas w stanie zaskoczyć, czy przerosnąć. Wielka torba mieści znaczną ilość przedmiotów, jak przez to całkiem ciężka. Noszenie rozwiązań na wszelkie ewentualności symbolizuje zamartwianie się kłopotami na zapas. Sugeruje, że jej właścicielka ma sporo nierozwiązanych problemów i próbuje nad nimi zapanować. Oznacza zatem większą wagę kłopotów. Mniejsza torebka, lub średniej wielkości, będą natomiast świadectwem dynamiki i zaradności.

Taką małą, kopertówką na przykład, łatwiej komuś lutnąć, nie robiąc przy tym większego wymachu przedramieniem. Większa torba z rączką nie sprawdziłaby się w tej roli. Mogłoby ją odrzucić z powrotem w naszą stronę. Wymach listonoszką z półobrotu skończyć się może natomiast zaburzeniem błędnika i większą kolizją… ??

Na koniec kilka praktycznych porad:

Torebka jest jak bagażnik ciężarówki. Służy do przenoszenia w wygodny sposób przedmiotów z punktu A do punktu B. Nadaliśmy jej estetyczny wygląd, bo pragnienie piękna wykształciło się w nas w procesie ewolucji, razem z wartościowaniem ładnego jako pozytywne, a brzydkiego negatywne. Torebka nie musi być idealnie dopasowana ani do butów, ani lakieru na paznokciach. Chociaż nie zaszkodzi. Chęć posiadania ładnej torebki wiąże się zwyczajnie z poczuciem atrakcyjności fizycznej. Nie ma w tym nic złego, po prostu jestem pragmatyczna, dlatego przypominam o jej podstawowej funkcji. A zatem: dobierając torebkę powinnyśmy nie tylko ocenić, czy ładnie wygląda, ale również uwzględnić jej przeznaczenie. Jeśli korzystasz w pracy z wielu dokumentów – pomyśl o aktówce. Torebka z osobistymi przedmiotami pozostanie wówczas mniejsza, będzie nie rzucającym się w oczy dodatkiem. Nie ma nic złego w posiadaniu zarówno aktówki, jak i podręcznej małej torebki. Jeśli uznasz, że ta druga zwyczajnie Ci przeszkadza, pamiętaj, żeby wszystkie prywatne przedmioty były w aktówce odpowiednio oddzielone i schowane. Nieprofesjonalnie byłoby podczas wyjmowania dokumentów, położyć na stole również puder. Ja zwykle wszystko to, co nie będzie mi potrzebne podczas spotkania, zostawiam w samochodzie.
Im późniejsza pora dnia, tym mniejsza powinna być nasza torebka. Dotyczy to oczywiście bardziej oficjalnych wyjść, takich jak uroczyste kolacje, bankiety. Odpowiednia będzie taka kopertówka, czy puzderko, które możemy swobodnie położyć na stole.
Torbę dobrze jest dopasować do swoich gabarytów. Jak jesteś mniejsza, weź mniejszą. Jeśli do kochania ciałka masz całkiem sporo, malutkie puzderko wyglądać będzie jak etui na komórkę. Zniknie. Sprawdzi się wówczas większa torba.
PS
Pisałam już kiedyś felieton na zbliżony temat. Zrobiłam wtedy porządny wywiad i zajrzałam do wielu kobiecych torebek. Dziwne bywały w nich przedmioty, ale scyzoryka, śrubokrętu a już na pewno klucza francuskiego – w żadnej nie znalazłam. Mit torby bez dna (lub z podwójnym dnem) został obalony. Na potrzeby ów artykułu wykonałam wówczas kilka zdjęć (taka pasja), o których przy okazji sobie przypomniałam, więc ku pamięci zamieszczam niżej.

torebki-kaminska01 torebki-kaminska03 torebki-kaminska02

Na zdjęciach: Patrycja, moja siostra Monika, Dominika.

Trener, wykładowca psychologii wizerunku i komunikacji. NEUROWIZERUNEK®

NEWSLETTER

Dołącz do grona osób, pragnących świadomie kształtować swój wizerunek. Raz w miesiącu otrzymasz ode mnie list z praktycznymi ciekawostkami, adekwatnymi do czasu i okoliczności.

Dlaczego warto tu być?

Na blogu piszę o tym jak wizerunek - człowieka i marki - wpływa na relacje i sprzedaż. Buduję most między tym co wizualne, a tym, co sobie myśli mózg - często bez naszego świadomego udziału.

Warto tu być, bo oprócz tego, że przestawiam ciekawostki i badania naukowe, wskazuję jak zastosować je w praktyce - w biznesie i życiu prywatnym.

Facebook